"NAŠE PRAVO NA SPORT" 5. sportsko natjecanje djece s teškoćama u razvoju

Udruga za promicanje aktivnog građanstva ECHO i Centar za edukaciju i savjetovanje „Sunce“ iz Zagreba 18. studenoga 2017. g. organizirali su sportsko natjecanje za djecu s teškoćama u razvoju pod nazivom „Moje pravo na sport“ u Centru za odgoj i obrazovanje Dubrava. Natjecali su se učenici Osnovne škole Nedelišće.

Manifestacija se sastojala od dviju aktivnosti -  sportskog nadmetanja sudionika u pet disciplina u četiri kategorije te stručno-edukativne radionice (u okviru provedbe Erasmus+ projekta Change Your Mindset-Sport4Everyone),a sve s ciljem promocije i podizanja razine svijesti o važnosti sporta i tjelesne aktivnosti te integracije mladih osoba s invaliditetom (u dobi od 15 - 29 godina) u rekreativne sportske aktivnosti.

Predstavnici naše škole Lena Novak Đura, Martin Novak, Sebastijan Lukman i Leon Štefulj u oštroj konkurenciji od sto natjecatelja iz cijele Hrvatske ne samo da su se istaknuli izvanrednom izvedbom na sportskim disciplinama - bacanju u koš, poligon prepreka, bočanju, šutu na gol i trčanju, nego su i osvojili pregršt medalja.

Laureatkinja među njima bila je Lena Novak Đura s osvojenih pet medalja u disciplinama: šut na koš - 1. mjesto, šut na gol - 3. mjesto, bočanje - 1. mjesto, poligon prepreka -  3. mjesto i trčanje - 2. mjesto.

Leon Štefulj bio je uspješan u disciplinama šut na koš i šut na gol osvojivši 3. mjesta u objema disciplinama.

Sebastijan Lukman istaknuo se u disciplini šut na koš osvojivši 3. mjesto. Martinu Novak za dlaku je promakla medalja u poligonu prepreka, ali zato medalja za sudjelovanje nije izostala.

Natjecatelji su nagrađeni poklon paketom sponzora natjecanja te ohrabrivani istaknutim hrvatskim sportašima iz redova Rukometnog kluba "Podravka" i Košarkaškog kluba "Cibona" te paraolimpijkama Anđelom Mužinić i Helenom Dretar Karić.

Voditeljicama Karli Kovač, mag.rehab.educ. (razrednica natjecatelja) i Kristini Horvat, prof. tjelesne i zdravstvene kulture natjecatelja, najveća su nagrada i zadovoljstvo bili uživanje u natjecateljskoj energiji učenika i sposobnosti prilagodbe novonastalim situacijama te  snalažljivosti, komunikaciji i novim prijateljstvima učenika koji nisu krili oduševljenje sportskim susretom.

Tjelesna aktivnost kao neizostavni dio sporta ima mnoge pozitivne učinke na pojedinca (osobu s invaliditetom) i društvo u cjelini. Ona, ne samo da unaprjeđuje tjelesno i mentalno zdravlje i sprječava mnoge nezarazne bolesti, već pruža pojedincu priliku za integraciju u društvo. Time pojedinac može pokazati svoj talent i suprotstaviti se uobičajenim stereotipima s kojima je svakodnevno suočen.

Lena, Leone, Sebastijane i Martine, čestitamo još jedanput!

objavio: Kristina Horvat   datum: 20. 11. 2017.