Razglednica hrvatskih gradova – ovogodišnji školski projekt

Razglednica hrvatskih gradova naziv je ovogodišnjega velikoga školskog projekta koji se u našoj školi uspješno provode već sedmu godinu zaredom.

Smisao rada na projektima u osnovnoj školi je u tome da učenici nauče planirati poslove i vrijeme te pridržavati se svojih planova i samostalno i u grupi rješavati zadatke. Tijekom rada na projektima razvijaju još jednu izuzetno važnu životnu vještinu – uče kako što uspješnije pokazati koliko su sposobni i što sve mogu postići. I napokon, uče da se projektni zadatci najlakše rješavaju zajednički, razmjenom ideja, komuniciranjem, suradnjom i zajedničkim radom usmjerenim prema istome cilju.

Cilj je ovogodišnjega projekta bio upoznati gradove naše zemlje s posebnim osvrtom na turističke atraktivnosti što ih obilato nude. Upravo smo zato za veliki školski projekt odlučili putovati hrvatskim gradovima.

U Hrvatskoj ima 127 gradova, a za svoj smo projekt izabrali njih 30. Glavni je kriterij za izbor ovih 30 gradova bila veličina grada prema broju stanovnika te turističke posebnosti poput kulturno-povijesnih i prirodnih znamenitosti, gastro ponude, kulturno-zabavnih manifestacija.

Na Vijeću učenika održanom 10. ožujka 2017. predsjednici su razrednih odjela slučajnim odabirom svojim razredima dodijelili ime grada koji je otada postao predmetom istraživanja cijeloga razreda. Za svaki je grad trebalo istražiti sljedeće: geografski smještaj i položaj, regionalnu i administrativnu pripadnost, prirodna obilježja, povijesni razvoj, broj stanovnika i njihov sastav, gospodarstvo i turizam te zanimljivosti i poznate osobe iz toga mjesta.

Učenici su vođeni svojim razrednicima maštovito zaplovili hrvatskim gradovima i slike posebnosti tih gradova prikazali u širokom i raznolikom spektru – u obliku razglednica, plakata i postera, edukativnih kutija. Nastao je tako zanimljiv uzorak moderne turističke razglednice Lijepe Naše.

Nakon što smo dobili prekrasnu kulisu satkanu od učeničkih ostvaraja na temu Razglednica hrvatskih gradova, slijedio je vrhunac projektnog dana – kviz u kojem je snage odmjerilo 5 ekipa sastavljenih od po 6 predstavnika razrednih odjela od 1. do 8. razreda. Pobjedu je odnijela ekipa koju su činili Marko Varga (8.a), Zoja Legin (1.P), Ivona Filipić (7.b), Amedeo Oreški (5.b),  Tena Perenc (3.a) i Dino Vinko (2.D).

Ukoliko su rezultati ovoga projekta probudili u vama želju da krenete na put po vlastitoj domovini i da je još više zavolite, znat ćemo da je projekt uspio!

Anita Škvorc Branda, prof.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 16. 5. 2017.