Sretan rođendan, školo

OŠ Nedelišće ove je godine proslavila 50.godinu kontinuiranog rada u sadašnjoj školskoj zgradi. Svečanost je održana na sam Dan škole, 6. lipnja 2012. godine.

Ove godine Osnovna škola Nedelišće slavi 50. obljetnicu useljenja u sadašnju školsku zgradu. Željeli smo ovaj važan događaj dostojno obilježiti, ali i osvijestiti kod učenika potrebu za međuljudskom interakcijom te zajedništvom i pripadanjem. Zato je početkom školske godine pokrenut  projekt Školo moja u kojem su zajedno sudjelovali učenici i učitelji škole. U okviru projekta nekoliko je mjeseci provođen niz aktivnosti vezanih uz proces djelovanja škole od 1962. do današnjih dana koje su bile predstavljene na sam Dan škole, 1. lipnja 2012. godine. Projekt se provodio na nastavnim satima različitih predmeta i izvannastavnih aktivnosti. Na satima povijesti učenici su se upoznavali s razvojem školstva u Nedelišću,  bavili su se istraživanjem arhiva starih imenika, dnevnika, oglasnih knjiga i drugih dokumenata. Članovi fotografske skupine prikupljali su stare fotografije koje su učenici donosili iz svojih domova te pretraživali arhiv fotografija za postavljanje izložbe. Za potrebe izložbe pronađeni su i stari predmeti koji danas više nisu u upotrebi, a svojedobno su bili neizbježno sredstvo rada – stara kopirka, projektori, grafoskop, računala…

U okviru nastave tehničke i likovne kulture Aleksandra Toplek, učenica 7.a razreda, napravila je maketu školske zgrade. Učenici su na satima hrvatskog jezika pisali literarne radove i pjesme o svojoj školi, a profesorica hrvatskoga jezika Željka Pavlic-Bedić napisala je tekst školske himne koju je uglazbio učitelj glazbene kulture Zvonimir Hajdarović. Članovi novinarske skupine intervjuirali su svjedoke vremena, ljude koji su tijekom svoga života na neki način bili vezani s Osnovnom školom Nedelišće.

Na sam projektni dan, ujedno i Dan škole, školskim su prostorima prošle brojne generacije bivših i sadašnjih učitelja i učenika, njihovih roditelja, malih stanovnika Općine koji će tek krenuti u školu, ali i drugih dragih uzvanika. Vrijedni su učitelji tijekom prijepodneva postavili izložbe na dva kata školske zgrade pa se suvremeno i moderno prožimalo sa starim i patinom vremena prekrivenim eksponatima. Osim predmeta koji su svjedoci kontinuiranog i angažiranog rada škole, uspjehu škole posvjedočila su priznanja, nagrade i trofeji osvojeni na različitim natjecanjima i smotrama tijekom godina. Upriličen je i susret generacija na kojem su učenici slušali mudre riječi bivših djelatnika i učenika. Na svečanoj priredbi spletom glazbe, plesnih pokreta i riječi pokazano je koliko škola zapravo znači, koliko je truda i zalaganja potrebno uložiti u to da bi ona djelovala kao odgojno-obrazovna ustanova, na radost i čast cjelokupnoj zajednici. Dan je završio svečanom sjednicom i ugodnim domjenkom za sve bivše i sadašnje djelatnike škole.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 8. 6. 2012.