Noć čitanja

Svjetski dan knjige i Dan hrvatske knjige obilježen je ove godine zajedničkom manifestacijom pod nazivom Noć knjige. U knjižnici naše škole u čarobnu noć čitanja uključili su se učenici razredne nastave.

U 45 mjesta diljem Hrvatske te je noći, 23. travnja, u knjižnicama i knjižarama publici predstavljen zanimljiv program koji je trajao od 18 sati do 1 sat u noći. Bilo je tu preko 220 raznih aktivnosti i svatko je mogao naći nešto za sebe, a to "nešto" našli su i učenici naše škole koji su se uključili u ovu aktivnost u sklopu svoje školske knjižnice. Priprema za Noć knjige započela je tjedan ranije kada su članovi knjižničarske grupe izradili bookmarkere (straničnike) s logotipom manifestacije kao i bedževe koje su dobili svi sudionici. Zbog brojnih aktivnosti koje su se toga dana odvijale u školi, u Noć čitanja bili su uključeni samo učenici razredne nastave iz Nedelišća. Do petka su u školu donosli stare knjige kako bi od njih u izložbenom prostoru škole napravili izložbu, a u Noći knjige učenika koji je donio najstariju knjigu nagradili novom. Najstariju knjigu, molitvenik iz 1897. godine, donijeli su sestrična i bratić Lea Krištofić i Vilim Srnec. Zanimanje i odaziv učenika bio je iznimno velik. Učenici, pa i desetak roditelja, sa zanimanjem su pratili i sudjelovali u događanjima koja su se provodila od 18 do 20 sati u prostoru same knjižnice gdje su učenici prvo upoznati s ovom, za njih nepoznatom manifestacijom, a onda su se mogli posvetiti čitanju knjige koju su donijeli od kuće ili je posudili u knjižnici i to ležerno, ležeći ili sjedeći  na jastucima, strunjačama, tepihu, sjedeći u stolicama. Doživljaj pročitanoga mogli su podijeliti s prijateljima, sestrom, bratom ili roditeljima. Svoje dojmove vezane uz pročitanu knjigu i doživljeno tijekom ta dva sata provedena u knjižnici na tako nesvakidašnji način učenici su zapisali na koricama i stranicama "knjiga" koje su i maštovito ilustrirali te ih izložili u prostoru knjižnice i škole. Za sve prisutne organizirana je i nagradna igra, a oni koji su imali više sreće, ponijeli su kući neku od simboličnih nagrada i nešto jako vrijedno - produbljenu ljubav prema knjizi i čitanju.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 26. 4. 2012.