GLOBE grupa upoznala invazivne vrste Općine Nedelišće

Nakon  što smo pred par tjedana slušali predavanje o invazivnim vrstama u našoj općini, došao je red i da vidimo kako to izgleda u prirodi. Tako smo 8. lipnja dio popodneva proveli na terenskom radu pod vodstvom djelatnica Međimurske prirode, Ivane i Ane.

Bili smo na dvije lokacije, na livadi uz cestu između Gornjeg Hrašćana i Pušćina na kojoj smo vidjeli kako velika zlatnica (invazivna vrsta) prekriva najveći dio livade, a uz nju se šire i japanski dvorak i bagrem. Imali smo priliku vidjeti i „domaću i stranu bubamaru“, a ranije smo na predavanju  naučili kako ih raspoznati. Na drugoj  lokaciji (između Gornjeg Hrašćana i Črečana) vidjeli smo kako se na livadi koja se ne kosi sve više rasprostranjuju  i prevladavaju invazivne vrste, dok je pokraj nje košena livada na kojoj nema „stranaca“. Kad se ni ona ne bi održavala, invazivna zlatnica i ostale vrste ubrzo bi se proširile i na njezin „teritorij“.

Na terenu nam je bilo jako zanimljivo, bili smo na livadi, kao i mnogo puta do sada, ali ovoga puta promatrali smo je na potpuno nov način pa se već sad veselimo novim susretima s prirodom u prirodi.

Lara Poljak, Denis Jakob Hrušoci, Leda Novak, Ivona Filipić, Josip Mikulan, Valentina Kofjač

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 17. 6. 2015.