Matija Topolnjak – drugi na državnome Natjecanju iz njemačkoga jezika

Nakon što sam na županijskome Natjecanju iz njemačkoga jezika osvojio prvo mjesto i plasirao se na državno, život mi se drastično zakomplicirao. Niti dotad nisam imao puno slobodnoga vremena, no otad ga gotovo uopće nisam imao.

U suprotnoj sam smjeni dolazio na dodatne satove Njemačkoga jezika. Mentorica Mirna Oreški mi je na satovima Njemačkoga jezika zadavala zadatke za vježbu. Morao sam pisati i mnogo sastavaka na njemačkome. Jedva sam dočekao državno Natjecanje da se nakon njega odmorim. Kad je konačno došlo i to vrijeme, u autobusu sam se upoznao s dječakom Aleksandrom, koji je također zauzeo prvo mjesto na županijskome Natjecanju. Vrlo smo se dobro razumjeli i brzo smo se složili. Državno se Natjecanje održavalo u Brodarici pokraj Šibenika od 21. do 23. travnja. Odmah po dolasku morali smo na svečano otvorenje Natjecanja. Nakon otvorenja upoznali smo se s curama u susjednoj sobi. Ostali smo budni do 1 h, a ujutro smo se rano budili da doručkujemo i odemo na pismene ispite. Nakon prvih rezultata bio sam razočaran jer sam zauzeo peto mjesto.  Uvečer nakon ispita razgledavali smo Šibenik. Trećega smo dana imali usmeni ispit koji se sastojao od pričana izmišljene priče o stripu koji smo dobili. Bilo je zabavno razgovarati s pravim Nijemcem. Nakon usmenoga dijela postigao sam uspjeh i osvojio drugo mjesto u državi, zajedno s još dvojicom u mojoj kategoriji. Za nagradu sam dobio kalendar i USB. Na postignuću su mi čestitali ravnatelj i brojni učitelji, a moji prijatelji i razrednica dočekali su me s pljeskom. Na kraju sam bio vrlo sretan i ponosan na sebe. Dva tjedna kasnije saznao sam da sam stekao pravo izravnoga upisa u bilo koju gimnaziju ili četverogodišnju školu pa vidim da se moje učenje isplatilo!

Matija Topolnjak, 8. c

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 28. 5. 2015.