preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
 

Vijesti

Skupljanje plastičnih čepova

Dan posvećen planetu Zemlji (22. travnja) ove smo godine obilježili prikupljanjem plastičnih čepova i stare, ali iskoristive odjeće. Osim što smo zaštitili svoj plavi planet, uključili smo se u humanitarnu akciju i pomogli svojim bližnjima.


 

Socijalna zadruga Humana Nova bavi se proizvodnjom tekstilnih predmeta od recikliranih i ekoloških materijala. Stvaranjem iskoristivih tekstilnih proizvoda sprječava se gomilanje tekstila na odlagalištima otpada, a s obzirom na to da Zadruga inzistira na zapošljavanju osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba, radi i na podizanju njihove samosvijesti i jačanju njihova položaja u zajednici.

Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Čakovec već niz godina prikuplja plastične čepove, a na koji način ovaj projekt koristi i Udruzi i planetu na kojem živimo, možete saznati iz razgovora školskih novinara s predsjednikom čakovečkog ogranka Udruge gospodinom Emilom Vibovcom.

Kako ste došli na ideju o skupljanju čepova?

Na ideju smo došli jer su u mnogim školama, između ostaloga i u vašoj, djeca pitala kamo s plastičnim čepovima. U Hrvatskoj se razvrstava sav otpad, jedino se plastični čepovi ne odvajaju. Italija je prije pet godina napravila veliki projekt s čepovima, a i malteški vitezovi su otkupljivali čepove i time se financirala kupnja medicinskih vozila. Kupljena su vozila hitne pomoći u Puli i Opatiji te razna druga medicinska pomagala. Budući da su oni prestali s tim projektom, djeca su i dalje skupljala čepove po obiteljima i školama pa smo pomislili da bi bilo dobro da i mi pokušamo napraviti isto s članovima naše udruge, jer kad si bolestan i kad se izliječiš, onda puno razmišljaš o svojoj bolesti pa kako bismo spriječili ljude da razmišljaju o bolesti, obilazili su naši članovi škole, vrtiće i ostala društveno odgovorna poduzeća i predložili im da se krene u skupljanje čepova, a svi su ideju objeručke prihvatili.

Kako dugo traje vaš projekt i gdje ga sve provodite?

Ovo je sad već četvrta godina trajanja projekta. Projekt se provodi na području cijele Republike Hrvatske, a obuhvaća mnoge škole, vrtiće i druga društveno odgovorna poduzeća. Upravo sad imamo naznaku da će se u akciju uključiti i MUP Republike Hrvatske, a uključile su se i druge države, jedan dio Slovenije, Austrije i Bosne i Hercegovine.

Za što se upotrebljavaju skupljeni čepovi?

Sklopili smo ugovor s Gradskim komunalnim poduzećem ČAKOM pa čepove predajemo u reciklažno dvorište. Nakon reciklažnog dvorišta, kad dobijemo svu potrebnu dokumentaciju, jer svaki otpad mora imati prateći list, čepove predajemo na burzu roba. Tamo dolaze ljudi koji ih dalje prerađuju. Oni ih otkupe od ČAKOM-a i prerađuju u novi proizvod – lopate, invalidska pomagala, štake, hodalice, itd. A prihod od prodaje čepova, 250 eura po toni, ide izravno našoj udruzi.

Kakvi su dosadašnji rezultati vašeg projekta?

Dosad smo skupili 18 tona čepova. Oko 10 tona smo prodali, dakle ostvarili smo prihod od 2.500 eura. No, nama kao oboljelima najvažnije je to što imamo neku zanimaciju, da obilazimo vrtiće, škole i bavimo se nečim korisnim. I to ne samo ovdje, nego u cijeloj Hrvatskoj – u Ivanić Gradu, Dubrovniku, Umagu, Rijeci , Splitu – svi su se naši članovi uključili i svi prikupljaju. To je jedna vrsta radne terapije, moglo bi se reći, a s druge strane štitimo okoliš, što je u interesu i nama i učenicima i djeci u vrtiću. A i ostvarujemo prihod za Udrugu.

Koliko članova vaša udruga ima?

U Čakovcu Udruga ima 86 članova, a u cijeloj Hrvatskoj 457. S time da, kad netko oboli, i nažalost umre, njegova obitelj ostaje naš član i uvijek nam rado pomaže jer i mi pomažemo obiteljima. Znali smo donirati i po 100.000 kn za određene lijekove pa se obitelj na taj način, volontiranjem, prezentiranjem rada Udruge i pomaganjem onima koji obole, zahvaljuje za pomoć.

Na koje još načine predstavljate Udrugu u zajednici?         

Provodimo radionice, art terapiju Crtanjem do zdravlja. To je terapija za one koji nakon izlječenja dobiju dozvolu za sudjelovanje u radionicama. Takva terapija koristi ljudima, naročito školskoj djeci, tako da oni što manje misle na bolest, pa se prije socijaliziraju, uključuju u društvo, crtanjem, razgovorom i druženjem s onima koji su se izliječili i zdravom djecom. Na taj način stav prema bolesniku, a i bolesti, postaje pozitivniji. To nam jako puno znači.

Hvala Vam na razgovoru.

                                                         Paula Bujan, Ivona Topolnjak, Anja Kočiš, 8. d



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 27. 4. 2014.

Korisni linkovi

Virtualna šetnja


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


eTwinning

   

          

 

eTwinning projekti naše škole:

School Magazine:"Stand up!" 2022./2023.


Foto galerija





preskoči na navigaciju