Sjećanje na žrtve holokausta

Holokaust je najveći genocid u povijesti čovječanstva, a provodili su ga nacisti i njihovi saveznici nad Židovima u II. svjetskom ratu. Svake se godine 27. siječnja, na dan kad je Crvena armija oslobodila najveći koncetracijski logor Auschwitz, obilježava kao Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

U našoj školi obilježili smo taj spomendan kroz nastavu i kratkom prezentacijom učenika osmog razreda Dine Korunića upoznali učenike sedmih i osmih razreda s tom strašnom temom. Kao i u Europi, holokaust je uzeo žrtve s područja Međimurja koje je bilo pod mađarskom upravom. Smatra se da je u Međimurju bilo oko 700 Židova. Gašenjem svijeća prisjetili smo se međimurskih Židova koji su ubijeni za vrijeme II. svjetskog rata, a mala svijeća koja se nije ugasila predstavljala je nekolicinu preživjelih Židova koji su se vratili u Međimurje.

Naša škola već nekoliko godina sudjeluje u projektu Šafran u kojem se sadnjom žutih šafrana sjećamo na milijun i pol židovske djece ubijene za vrijeme holokausta. Svi projekti i sve prezentacije koje slušamo i u koje se uključujemo radimo  da se strahote koje su se tada dogodile ne zaborave i kako se više nikada ne bi ponovile.

Dino Korunić, 8. c

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 9. 2. 2014.