Dašak Afrike u našoj školi

Povodom Međunarodnog dana djetata, 20. studenoga, u našoj je školi gostovao gospodin Kazimir Nomo Nemi i mališanima govorio o školovanju djece u svom dalekom Kamerunu.

Živahna je atmosfera vladala na susretu s poznatim međimurskim Kameruncem, a dječjoj znatiželji nije bilo kraja jer su glavice pune pitanja pomno pratile riječi našeg zanimljivog gosta. Iako gospodin Nomo Nemi nije samo gost, već i roditelj djevojčice koja pohađa našu školu, prvi put se kod nas našao u ulozi predavača, poznavatelja kamerunske kulture i načina života. Na samom početku susreta na karti Afrike pokazao nam je gdje se nalazi Kamerun, a zatim je, uz pomoć najhrabrijih učenika, otkrio najvažnije podatke o zemlji iz koje potječe. Učenike je upoznao s razlikama i sličnostima života na selu i u gradu, na fotografijama im pokazao i objasnio kako izgledaju kamerunska naselja i kakvi, nama nepojmljivi, uvjeti vladaju u njihovim školama, ukazao im na siromaštvo, ali i želju djece da školovanjem i obrazovanjem poboljšaju svoj položaj u društvu kao i život općenito. Najveselije je bilo kad su naši školski modeli prošetali u tradicionalnoj kamerunskoj odjeći živih boja te kad su i sami mogli zaplesati okupani ritmom kamerunske glazbe.

A najvažnije su mali sudionici susreta osvijestili nakon što su se dojmovi slegli - njihova je škola puno bogatija, a šanse za uspjehom ipak puno veće od šansi malih Kamerunaca pa je zato samo na njima samima da u svoju korist iskoriste priliku koja im je pružena!

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 26. 11. 2013.