Jezik naš svagdašnji

Dane hrvatskoga jezika obilježili smo u knjižnici realizacijom projekta Jezik naš svagdašnji u utorak, 12. ožujka. Tom su prilikom učenici predstavili rezultate svoga rada.

U projektu su sudjelovali učenici predmetne nastave u suradnji sa svojim učiteljicama hrvatskoga jezika i školskom knjižničarkom. Učenici su u okviru projekta provodili niz aktivnosti: istraživali su porijeklo, pripadnost, narječja i osobine hrvatskoga jezika; borbu hrvatskoga naroda za očuvanje hrvatskoga jezika i pravopisa, anketirali mještane o uporabi hrvatskoga književnoga jezika i kajkavskoga narječja u svakodnevnom životu; istraživali pjesnike koji su pisali kajkavskim narječjem, stihove o jeziku na standardnom jeziku i kajkavskom narječju i krasnoslovili odabrane pjesme; izrađivali rječnik kajkavskoga jezika, ispisivali aforizme i poslovice o jeziku...

Osim što su se bavili istraživačkim radom, učenici su pisali i sastavke na temu Kak su se spoznali moj dedek i bakica (5. razredi), Kak je moja babica išla zamuš (6. razredi) i Zakaj me nesu razmeli (7. razredi) te Zašto volim hrvatski jezik (8. razredi). Za najbolje radove dodijeljene su i nagrade - knjige, a primile su ih: Darija Pleh, 5.b, Katja Zaspan, 5.d, Bruna Topolnjak, 6.c i Erika Kolar, 8.c razred.

Svečanu atmosferu na predstavljanju projekta uveličale su glazbene točke učenika Ivora Trojnara, Eme Bošnjaković i Lucije Horvat pod vodstvom učitelja Zvonimira Hajdarovića.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 15. 3. 2013.