Intervju s Jasminkom Tihi-Stepanić

Suvremena hrvatska književnica za djecu i mlade i profesorica hrvatskoga jezika u OŠ Eugena Kvaternika u Velikoj Gorici Jasminka Tihi-Stepanić gostovala je u našoj školi 7. ožujka 2018. godine. Spisateljicu učenici najbolje poznaju upravo po romanu Imaš fejs? koji je osvojio književnu nagradu "Mato Lovrak", a 2012. godine ponio i titulu najčitanijeg hrvatskoga romana za mlade. Poznatija su joj još i djela: Bacit ću ti kompjutor kroz prozor (roman), Baš kao Harry Potter (zbrika priča) i Moja neprijateljica Ana (roman). Književnica svoje priče objavljuje u časopisima Smib, Modra lasta, Radost te Književnost i dijete.

"Uopće ne bih pisala knjige da nisam profesorica hrvatskog jezika!"

1. Profesorica ste hrvatskoga jezika i književnica. Srodna dva zanimanja - i  u jednome i u drugom morate dobro poznavati jezik. Kad se rodila Vaša ljubav prema jeziku?

Ljubav za jezik rodila se vjerojatno kad sam progovorila jer svi bližnji i susjedi vele da sam jako rano progovorila i recitirala duge pjesmice, tako da je vjerojatno to to. Dakle, još kad sam bila malena djevojčica.

2. Je li teško biti učitelj u današnje vrijeme? Što najviše volite u svojemu učiteljskom zvanju?

E, sad! Je li teško? Mislim, i je i nije. To je jedno jako lijepo zanimanje… to je jedan poziv u kojem ja uživam… u kojemu nekada čovjek doživi i neka razočaranja koja zapravo ne bi trebao. Dakle, danas je prilično teško raditi u školi, prvenstveno zbog velikog pritiska roditelja. Ja apsulotno nemam problema s mojim učenicima i da nas ostali puste na miru… da to bi bila doista prava idila. Međutim dosta su veliki pritisci na nas profesore, prvenstveno zbog ocjena.

3. Što Vas više raduje – podučavanje mladih naraštaja ili pisanje knjiga za njih?

Sve zapravo podjednako jer mislim da uopće ne bih pisala knjige da nisam profesorica hrvatskog. Ja jako volim raditi sa svojim učenicima, evo sad mi je jedna učenica bila prva na Natjecanju iz hrvatskog jezika i pozvani smo na državno natjecanje. To je nešto što me jako veseli i jako volim otkriti nekoga tko je talentiran. Vidim da si i ti jako talentirana, to se odmah vidi.

"U povoljnijem sam položaju od drugih pisaca jer sam stalno sa svojom publikom."

4. Vaša su djela realistična i bliska mladima. Je li to zato što radite s njima?

Da, vjerojatno  jer radim s njima, jer sam se našla u toj temi... upravo jer sam sva okružena djecom. Djeca su moj posao, da tako da kažem. Volim svoje učenike bez obzira na neke teškoće koje čovjek doživi s njima. Ja sam potpuno u tom zanimanju i oni su zapravo moja inspiracija i onda vidim stvari koje ih muče. Vidim što oni vole čitati i mislim da sam u povoljnijem položaju od drugih pisaca jer sam stalno sa svojom publikom. Kao profesorica hrvatskoga jezika vidim što njih veseli. Da ne radim u školi, zapravo ne znam kako bih uopće pisala.

5. Jesu li Vas Vaši učenici inspirirali za neke od likova u djelima?

Pa jesu. Gle, znaš uvijek se nađe netko.  Recimo za roman „Imaš fejs?“ inspirirala me jedna učenica. Ona je tu baš negativan lik. Za „Dom iza žice“ jedan dečko koji je cijelu osnovnu školu proveo u istim hlačama i jednoj majici. „Moja neprijateljica Ana“ - učenica koja je oboljela od anoreksije. Dakle, ima tu puno poveznica. Nije važan sam lik ni baš ono jedno direktno dijete, nego općenito neko okruženje u kojem ja živim skupa s tom djecom.

6. Pišete li u svojim djelima o događajima koji su se dogodili u Vašoj školi ili obitelji ili ih izmišljate?

Uglavnom događaje izmislim, ali puno  je toga što se dogodilo u mojoj školi, mojim prijateljima, što se dogodilo meni, što se dogodilo mojoj obitelji, ali nije to ono glavno. Najvažnije stvari čovjek izmisli, ali opet izmisliš nešto što već postoji. Ne mogu izmišljati u beskraj. Mislim, mogla bih, ali iskoristim i puno stvari koje se događaju u stvarnom životu. Ja to stavim u knjigu ako je primjereno – ako nikoga ne vrijeđa, ako nikoga ne izaziva.

7. Kad najviše volite pisati?

Uvijek ujutro. Ujutro se probudim pa doručkujem, pa kavicu skuham i onda  pišem. Nikad ne pišem popodne, eventualno kad nešto popravljam.

8. Imate li neko mjesto na kojemu najviše volite pisati?

Za svojim pisaćem stolom. Kupila sam si onaj veliki pravi pisaći stol i kupila sam si Hrvatski pravopis.

9. Čitaju li Vaši učenici za lektiru knjige koje napišete?Jesu li strogi kritičari?

Oni ti to čitaju. Oni jako vole čitati moje knjige i njima se sve te moje knjige jako sviđaju. Pa onda o njima razgovaramo i oni su jako ponosni na to što je njihova profesorica pisac.

10. Imate li već ideju za sljedeću knjigu?

Već sam napisala jedan roman. Zove se „Ljeto na jezeru Čiču“ i mislim da će za dva mjeseca izaći. Tako da uvijek ima nečega za pisanje.

Hvala Vam na razgovoru!

Razgovarala: Luka Kirić, 5. c

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 19. 3. 2018.