Kamo u srednju školu???

Tijekom sata razrednika osmaše OŠ Nedelišće 13. su veljače posjetili profesori i učenici iz dviju srednjih škola - Srednje škole Prelog i Gospodarske škole Čakovec.

Došli su iznenada, uopće ih nismo očekivali. Odjednom  je međuprostor naše škole bio ispunjen nasmiješenim i zbunjenim licima, koliko našim, toliko i njihovim. Dok smo čekali da se oni smjeste, veselo smo čavrljali. Prvo su nam se predstavili učenici i profesori Gospodarske škole Čakovec. Svaki nam je profesor ispričao  nešto o području u kojem radi i o predmetu koji predaje. Važno nam je zapamtiti da se škola nalazi nedaleko od Željezničkog kolodvora u Čakovcu pa je svima koji moraju putovati, ali i onima koji ne moraju, blizu. Nastava se ne odvija samo u školi nego i na terenu zbog zanimanja koja će neki od nas vjerojatno izabrati. Četverogodišnja zanimanja u toj školi su poljoprivredni tehničar, tehničar za logistiku i špediciju i tehničar cestovnog prometa. Trogodišnja su zanimanja: vrtlar, cvjećar, vozač motornog vozila, frizer, kozmetičar, pismoslikar, pediker i krojač. Učenici  Gospodarske škole često putuju u različite države i gradove na razna natjecanja na kojima postižu zapažane rezultate. Učenice, buduće frizerke, napravile su nekim našim učenicama vrlo maštovite frizure, a učenice smjera-krojač pokazale su nam kako izgleda praktični dio nastave u njihovom budućem zanimanju.

Koga zanima kako sve to izgleda iz prve ruke ili se želi dodatno raspitati o školovanju, može posjetiti školu na Dan njihovih otvorenih vrata. Srednju školu Prelog predstavljale su dvije vrlo ljubazne profesorice koje su rado odgovarale na naša pitanja. One su nam predstavile smjerove u svojoj školi. U njihovoj školi nalazi  se opća gimnazija. Ta nam škola nije baš blizu, do nje nam treba dvadeset minuta autobusom. Četverogodišnja zanimanja za koja se možemo kod njih školovati jesu: ekonomist i turističko-hotelijerski komercijalist, a trogodišnja su zanimanja: kuhar, konobar, slastičar, pekar, mesar, mlinar… Dvoje učenika koji pohađaju smjer-konobar poslužili su nas ukusnim koktelima šarenih boja.

Osim što smo saznali koja sve zanimanja možemo odabrati, kakve su te dvije škole i upoznali naše buduće profesore, zabavili smo se i dobili korisne informacije koje će nam pomoći da odaberemo najbolji put k našoj budućnosti.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 19. 2. 2013.