TERENSKA NASTAVA TREĆAŠA

U četvrtak, 2. svibnja o.g., treći razredi matične škole i područnih škola, realizirali su terensku nastavu u Čakovec. Posjetili su Muzej Međimurja gdje su razgledali Riznicu i Palaču muzeja. Učenici su dobili pregršt informacija vezanih uz nekadašnji život čovjeka, mučenje u tamnicama i zatvorima, ali i običajima našega kraja.

Saznali su za zlatarenje na rijekama Dravi i Muri te upoznali alate kojima se to radilo, fašničke običaje (pikači u Selnici), ukrašavanje pisanica za Uskrs, što je cimbal i sl. Mogli su čuti kajkavske pjesme i vidjeti farkašicu, tamburicu kruškolikog oblika. Nakon toga je slijedila kratka reprodukcija crtanog filma o djevojci Mari i njezinom suprugu koja prikazuje četiri godišnja doba. Radi se o Slavenima koji su hrast zamišljali kao veliko sveto drvo, drvo života. U jednoj prostoriji su mogli osjetiti „potres“ koji je nastao kad je Pozoj udarao svojim repom o tlo. Posebno ih je zainteresirala maketa palače za koju su učenici imali najviše pitanja, npr. zašto se gradio drveni most do palače, zašto je dvorac bio okružen vodom, tko je izradio maketu, zašto su se neki zidovi srušili. Na kraju su se uživili u uloge vitezova i malo zaigrali.

Također, upoznali su putničku agenciju Rudi travel u kojoj su dobili informacije njihovog poslovanja, koja je najtraženija destinacija, koliko imaju autobusa, voze li svakodnevno lokalne rute. U turističkom uredu su saznali kako su oni zaslužni za manifestacije koje se održavaju u gradu, nude informacije i prijedloge turistima za restorane, posjete. Put su nastavili do crkve svetog Nikole gdje su učiteljice rekle ponešto o franjevcima kao crkvenom redu, da je to rimokatolička crkva, da je kroz povijest pretrpjela požar i potres. Put su nastavili do zgrade Međimurke županije. Saznali su da je na čelu županije župan, koje je ime našega župana, koji se poslovi obavljaju u tom sektoru. Vidjeli su i spomenik, Davidovu zvijezdu, žrtvama holokausta. Šetnju su nastavili preko čakovečke tržnice do nezaobilazne slastičarnice gdje su se rashladili sladoledom. Terensku nastavu završili su igrom na igralištu. Iako su već veliki, još su uvijek samo djeca!

objavio: Dijana Fekonja Juras Maja Barbić   datum: 3. 5. 2024.

« Svibanj 2024 »