Posjet trećih razred matične škole Nedelišće Centru „Med dvemi vodami“ u Križovcu

U četvrtak, 25. travnja 2024. godine su učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama posjetili poznatu javnu ustanovu za zaštitu prirode „Med dvemi vodami“ u Križovcu. Uz stručno vodstvo edukatora, saznali su niz informacija o prošlosti toga kraja.  Upoznali su lugarsku obitelj Husić i njihov težak život, saznali ime najstarijeg hrasta (Adam) koji je doživio petsto godina, osjetili paličnjaka na svojim rukama, opipali koru vrbe, pijesak i kamen s rijeke Mure, upoznali labuđe jaje, vidjeli naftu i sl. Mjesto gdje je sada smješten Centar, nekada je bila osnovna škola.

Edukatori su ih upoznali s vrstama leptira, žaba, zmija, šišmiša, sova itd. Saznali su da su žabe bezopasne za ljude te da otrovnu žabu prepoznaju po crvenom trbuhu. Zanimljiva je bila priča o marljivim mravima koji spašavaju gusjenice koje izađu iz cvijeta i ugoste ih u svoje mravinjake. Posluže ih svojom zimnicom, a gusjenica im zauzvrat daruje svoj nektar.

Posao ljudi Križovca i okolice bio je zanimljiv. Osim šumarstvom, bavili su se i traženjem i ispiranjem zlata u rijeci Muri. Učenici su mogli isprobati edukativne i digitalne sadržaje kako bi se približili prošlosti toga kraja. Slušalicama su slušali glasanje ptica. Na kraju su stigli u suvenirnicu Centra u kojoj su kupili sitnice za uspomenu te vidjeli prvi telefon koji se koristio u Križovcu. Nakon toga je slijedio obilazak interpretacijske brvnare Moj hrast Adam koja je poklon američkog prirodoslovca Alda Leopolda. Odlično opremljena s prepariranim životinjama, oduševila je naše učenike i njihove učiteljice. Saznali su da je najveća međimurska ptica škanjac i kako pametno hvata plijen.

Posjet je završio zajedničkom fotografijom ispred hotela za kukce te igrom na igralištu Rječica.

objavio: Dijana Fekonja Juras Maja Barbić   datum: 30. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »