Terenska nastava u Vukovaru

Svi učenici hrvatskih osnovnih škola u osmom razredu posjećuju Vukovar. Na našu je školu ove godine došao red hladnog 11. siječnja. Rano, već u 4:00, krenuli smo na put. Mnogi su od nas bili nestrpljivi, uzbuđeni i jedva su dočekali da autobus krene.

Putem do Vukovara nije bilo dosadno. Neki su spavali, neki su se kartali, igrali videoigre… Oko devet sati bili smo na odredištu. Najprije smo u Hostelu Dubrovnik nešto pojeli i popili, a potom je započeo naš obilazak. Prvo odredište bio je Memorijalni centar Domovinskog rata.

Ondje nas je dočekao vojnik i upoznao nas s pojedinostima iz Domovinskoga rata. Razgledali smo Memorijalni centar i vidjeli oružje koje se koristilo u ratu: tenkove, kamione, topove… Zatim smo slušali predavanje o Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar. Bilo je vrlo zanimljivo, ali i tužno kad smo čuli u kakvim su uvjetima ljudi živjeli u to vrijeme.

Sljedeća lokacija bila je Gradski muzej Vukovar. Ondje smo vidjeli ostatke životinja (oduševljeni smo mamutom) i umjetnine, a na kraju smo pogledali film o Vukovaru prije i nakon Domovinskog rata. Na red je došao i Muzej vučedolske kulture. Slobodno smo vrijeme odlučili iskoristiti za odlazak na vidikovac na Vodotornju što nam se svima jako svidjelo. Pogled na Vukovar bio je prekrasan, a preko Dunava smo mogli vidjeti i dijelove Srbije. Na vrhu smo 'opalili' grupnu fotku.

Stigli smo taman na večeru s koje smo svi izašli punih trbuha. Poslije večere konačno smo se raspakirali i malo odmorili u hostelu. Kad smo napunili baterije, išli smo u disko na brodu na rijeci Dunav. Bilo je ludo i nezaboravno. Družili smo se, pili sokove i plesali. Mislim da je to svima bio vrhunac dana. A nakon zabave spavanac. Svi smo odmah zaspali. A kako i ne bismo kad nas je iscrpio aktivan dug dan.

Sljedećeg smo dana odmah nakon odjave iz hostela posjetili  Spomen dom hrvatskih branitelja i Borovo Commerce. Tamo smo mogli vidjeti koliko je ljudi stradalo u ratu i kakva je to strahota zapravo bila za Vukovar, ali i za cijelu našu domovinu. U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar vidjeli smo koliko su ljudi morali liječiti i zbrinjavati tijekom rata. To nije bilo lako, ali doktori su davali sve od sebe. Autobus nas je zatim odvezao do Memorijalnog groblja na kojemu su pokopani poginuli u Domovinskom ratu. Nažalost, među njima ima i djece. Tako nešto ne možete ni zamisliti! Kasnije smo posjetili Spomen dom Ovčara na zidovima kojega su ispisana imena vojnika koji su žrtvovali svoj život za Hrvatsku. Jedno od naših odredišta bila je i Masovna grobnica Ovčara. Tamo su odvozili vojnike, streljali ih i pokopali. Zatim smo išli u crkvu svetog Filipa i Jakova. Ondje nam je svećenik pričao kako je ta crkva nekada izgledala, a saznali smo i to da je potpuno renovirana.

Za kraj svojega obilaska, sudjelovali smo u kvizu. Bilo je napeto i vjerujem da smo iz kviza svi saznali nešto novo. Krenuli smo prema autobusu koji nas je odvezao do škole, a tamo su nas dočekali roditelji.

Ova je terenska nastava u Vukovaru za sve nas važno iskustvo. Mnogo smo toga naučili i taj ćemo izlet, siguran sam, pamtiti cijeli život.

Noa Molnar, 8. b

objavio: Martina Horvat Kolar Noa Molnar Maja Barbić   datum: 17. 1. 2024.