nastava na daljinu

7.r.

POVEZNICA NA MATERIJALE

Udaraljke s određenom visinom tona - meloritamske

S obzirom da smo napravili uvodni dio o udaraljkama i objasnili ,te slušali o timpanima, sada nastavljamo dalje.

Najznačajniji iz te skupine su marimba i vibrafon.

Kod njih možete uočiti da imaju raspored pločica sličan crnim i bijelim tipkama na klaviru. Ton nastaje udaranjem po pločicama batićima koji su obloženi tkaninom, vatom, gumom...Sviraju se s obje ruke , ponekad čak i sa 4 palice. Vibracija- frekvencija prenosi se u cijevi različitih veličina. O duljini cijevi ovisi visina tona.

Plan ploče

Ksilofon - drvene pločice

Zadatak: Nacrtati jedan od ta dva instrumenta.

Na you tube kanalu upisati: Ksilofon instrument, vibrafon instrument i pogledati po dva primjera za svaki instrument.

Vibrafon - metalne pločice

Ispod pločica su cijevi različite duljine

TRZAĆA GLAZBALA

Ton nastaje trzanjem po žicama prstima ili trzalicom. Žice su metalne ili plastične.

Dijelimo i na klasične - harfa, lutnja, gitara  i tradicijske - tambure i mandolina

LUTNJA str. 62

- jedno od najstarijih glazbala - poznata još u starim civilizacijama -Perzija

-najpopularnija u 15.-16. st. u razdoblju koje zovemo renesansa

-može imati raličiti broj žica

HARFA  STR. 61

Jedno od najstarijih glazbala. Poznata još u vrijeme starih civilizacija.

Ima 47 žica različite duljine - neke žice različitih boja radi lakšeg snalaženja. Kod sviranja se koriste pedale koje služe za povisivanje ili snižavanje tonova.

6. r

KLAVIR

Najpoznatiji i najkorišteniji instrument. Njime se mora znati služiti svaki glazbenik.

Ton nastaje pritiskom na tipku koja aktivira sistem poluga. Na kraju batić udara po žici. Klavir je, gotovo, savršeni instrument. Na njemu se mogu izvoditi tonovi od najtišeg do najglasnijeg što ovisi o načinu i jačoni pritiska prsta na tipku.

Gotovo svi skladatelji dio svog stvaralaštva posvetili su tom instrumentu. mnogi od njih su bili i vješti svirači - virtuozi. (Mozart, Beethoven, Schumann, Chopin, Bach..... i mnogi drugi.

Ima 88 tipki, 220 žica koje su napeteu okviru od lijevanog čelika, 2-3 pedale za regulaciju jačine i dužine trajanja tona.

Pijanino je vrsta klavira za kućno i školsko sviranje.

Primjeri za slušanje:

Koncert za klavir i orkestar - Čajkovski

Beethoven: Sonata Mjesečeva

Klavierbau - .....izrada klavira

8. r

ZVONIMIR HAJDAROVIĆ

Mjesečni planovi

Mjesečni planovi za šk. god. 2019./2020. :

rujan

studeni