Škola u prirodi - Fužine

Mi učenici 4.-ih razreda u srijedu, 18.rujna, krenuli smo na put. Čekala nas je "Škola u prirodi". Rano ujutro uzbuđeni i pomalo prestrašeni oprostili smo se od roditelja.

Prvi cilj bila nam je Zračna luka "F.Tuđman". Najprije smo vidjeli što sve putnici trebaju napraviti prije ulaska u avion. Prošli smo provjeru prtljage i ljudi detektorima i promatrali polijetanje i slijetanje aviona. Dobili smo puno korisnih informacija kako se treba ponašati u zračnoj luci. Zatim smo se uputili u prostor gdje putnici nakon leta preuzimaju svoju prtljagu. Nakon fotografiranja ispred zgrade krenuli smo u centar Zagreba.Posjetili smo Trg bana J.Jelačića i Manduševac, katedralu, tržnicu Dolac, Kamenita vrata i Trg sv.Marka. Tamo smo vidjeli zgrade Sabora i Vlade RH. Prošetali smo do kule Lotrščak i jako se prepali kada je puknuo Grički top. Nakon vožnje Uspinjačom i šetnje najdužom zagrebačkom ulicom-Ilicom krenuli smo dalje.

Nakon Zagreba stali smo u Karlovcu, gradu na četiri rijeke. Posjetili smo slatkovodni akvarij - Aquatiku. Naučili smo kako se biljni i životinjski svijet u rijekama mijenja od izvora do ušća. Predveče smo konačno stigli u Fužine i smjestili se u sobe. Najzabavniji dio prvog dana bilo je zabavno veče nakon večere. Prvu smo noć od uzbuđenja teško zaspali.

Drugi dan buđenje je bilo veoma rano jer smo trebali krenuti na otok Krk. Posjetili smo Jurandvor i crkvicu sv. Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča. Saznali smo da je to najstariji pronađeni dokument iz naše prošlosti s upisanim imenom Hrvatska. Dalje smo išli do mjesta Punat odakle smo brodicom plovili na otočić Košljun. Tamo smo razgledavali muzej u kojem smo naučili mnogo o životu ljudi, biljkama i životinjama primorskog zavičaja. Bili smo jako razočarani jer se zbog jake bure nismo mogli kupati. Vratili smo se u Fužine gdje smo prošetali oko Bajerskog jezera. Uspoređivali smo klimu i biljni svijet Gorske Hrvatske s onim što smo vidjeli na Krku. Nakon večernje zabave ovaj smo put puno lakše zaspali.

Treći dan smo nakon pakiranja posjetili špilju Vrelo. Naučili smo da je dobila ime po izvoru i da je prepuna stalaktita, stalagmita i stalagnata. U njoj smo primjetili i malene šišmiše koji će tu preživjeti oštru zimu gorskih krajeva. Put nas je dalje vodio do NP Risnjak. Duga šetnja kroz šumu poučila nas je da su najveće zvijeri parka: ris, medvjed i vuk, a najčešće drveće: bukva i jela. Nakon ručka u Delnicama gdje smo hranili srne krenuli smo kućama.

Uzbuđeni i puni dojmova veselili smo se ponovnom susretu s roditeljima.

učenici 4. b D razreda

objavio: Suzana Baksa   datum: 26. 9. 2019.

« Ožujak 2024 »