Projekt Zrinski

Iako je sunce čitavoga toga dana, 30. travnja, vodilo tihu borbu s natmurenim oblacima, popustilo je pred njihovom snagom u kasnim popodnevnim satima tako da je naš plan A, da školski projekt Zrinski prezentiramo u novouređenom školskom dvorištu, zamijenjen planom B, koji je tražio da svoje aktivnosti organiziramo u sportskoj dvorani.

Ideja o ovogodišnjem velikom školskom projektu proizišla je iz suradnje naše škole s OŠ Rikard Katalinić Jeretov Opatija i radom na zajedničkom mjuziklu Put u prošlost koji je svojom tematikom usko vezan uz hrvatske velikaše Zrinske. Zgodnom se početkom školske godine činila mogućnost da se i naš školski projekt veže uz ovu znamenitu velikašku obitelj i ostvari na Dan Međimurske županije, ujedno i Spomendan Zrinskih. I u tom su smjeru krenule naše višemjesečne aktivnosti. Organizacijska skupina, koju su činile učiteljice Željka Pavlic-Bedić, Željka Trupković, ravnatelj Ivica Paić i učitelj Veljko Posavec, odredila je smjernice naših istraživanja i ostalih aktivnosti pa su svi zainteresirani učitelji prionuli osmišljavanju svojih radionica. Kad su kreativnost i mašta pružile ruke povijesnim činjenicama i time utabale put naših istraživanja, učitelji i učenici su se počeli baviti bogatim životom Zrinskih. Izradom rodoslovnog stabla, karte posjeda, zastave i grba te portreta članova obitelji, proučavali su povijest obitelji Zrinski; njihov politički značaj prikazali su u radionicama koje su se bavile Zrinskima u Međimurju, njihovim međunarodnim kontaktima, Zrinsko-frankopanskom urotom i Sigetskom bitkom, a crtali su i iz prirodnih materijala izrađivali događaje iz Kuršanečkog luga; kulturni značaj obitelji Zrinski proučavali su u literarnoj radionici, proučavajući glagoljicu i tiskarstvo, baveći se književnim radom pojedinaca iz obitelji Zrinski te scenskim prikazom čakovečkih legendi vezanih uz Zrinske. Potpun put u prošlost omogućila nam je i izložba recepata Kaj su jeli Zrinski, uz mogućnost kušanja pojedinih jela; radionica kvadrile, popularnog plesa iz davnih vremena; viteška družina; makete dvorca Zrinskih, te tečaj mađarskoga jezika, kojim su se služili Zrinski. Zanimljivo je bilo pogledati i refleksiju Zrinskih u suvremenom dobu na brojnim suvenirima i straničnicima s prigodnim motivima te u uporabi imena Zrinski u društvima, organizacijama, ustanovama, ulicama… današnjice. Kratkim umjetničkim programom prikazali smo rezultate svog višetjednog i višemjesečnog truda i zaokružili projektni dan.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 11. 5. 2014.

« Ožujak 2024 »