Uređenje imanja u Badličanu

Mnogo dobre volje i puno veselja zbog onoga što nas tek čeka doveli su nas u petak 4. travnja 2014. u Badličan.

Puteljak do kuće prolazi šumom i kao da nas odvodi u jedan drugi svijet. Zasukanih rukava, u veselom ozračju započela je radna akcija na uređenju školskog imanja u ovom pitomom gornjomeđimurskom selu.

Nakon što se pokosila trava na livadi ispred kuće (naravno, uporabom suvremenih strojeva), muška je ekipa započela čistiti šikaru iza kuće, dok je nježniji spol, kao što je to od davnina, sređivao kuću. Oprali su se prozori, omele paučine, pomeli i obrisali podovi. Sve je trajalo duže nego što smo navikli jer u kući (još) nema struje, a ni tekuće vode. Blaženi usisavači... ni ne razmišljamo koliko nam je danas jednostavnije obavljati sve kućne poslove.

Kuća je starinska i izgledom i duhom. Kroz mali gajnk ' hodnik'  dolazi se u skromnu kuhju 'kuhinju' u čijem je nastavku špajz 'ostava'. Iz gajnka 'hodnika' može se lijevo ili desno, u prvu hižu ili zodnju hižu – nalik na današnje dnevnu sobu i spavaonicu. Uz kuću je i prostorija za pohranu alata, komora, a u nastavku i prostran škeden 'štagalj', danas idealno mjesto za odmor i okrjepu.

Dobro oznojenih čela, uz zvučnu kulisu motorne pile, muška je ekipa uredila prostor oko kuće i počela nizati ideje o proizvodnim i rekreativnim mogućnostima koje prostor nudi. Ideja je mnogo i sigurni smo da će se uskoro početi realizirati.

Anita Škvorc Branda, prof.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 10. 4. 2014.