Dan broja pi

Simboličnoga datuma, 14. ožujka, u našoj se školi obilježavao Dan broja π. Taj je datum odabran zato što su znamenke 3, 1 i 4 prve tri znamenke broja π u decimalnom zapisu.

Za vrijeme velikog odmora održano je natjecanje učenika sedmih i osmih razreda. Njihov je zadatak bio zapamtiti što više znamenaka broja π, koji se proteže u beskonačnost. Svi su se učenici koji su sudjelovali na natjecanju jako potrudili jer je slatka nagrada bila jako privlačna.

Borba za prvo mjesto bila je napeta i neizvjesna jer je o prvom i drugom mjestu odlučila samo jedna znamenka. Pobjednica natjecanja je učenica 8.c razreda, Borna Baksa, koja je zapamtila čak 221 znamenku. Na drugom se mjestu nalazi učenica 8.d razreda, Izabela Špoljarić sa zapamćenih 220 znamenaka. Treće je mjesto osvojila Viktorija Štrukelj (8.c) koja je zapamtila 122 znamenke.

Ovim su neobičnim natjecanjem ljubitelji matematike uspjeli pokazati da matematika može biti zabavna.

Maja Drvenkar, 8.a

Učenici 7. a i 7. b razreda su povodom Dana broja π sudjelovali u matematičkom projektu u kojemu su, koristeći broj π, te izračunavajući opseg i površinu kruga i kružnice, zapravo ponavljali i utvrđivali naučeno gradivo i pripremali se za ispit znanja. Svi su bili raspoloženi za rad i suradnju. Učiteljica je zadala zadatak i demonstrirala kako bi to otprilike trebalo izgledati. Uvodni dio je završio, skupine su dobile simbolična imena (PIrati, PI PI Duga čarapa, PIceki…, sve u znaku broja pi), a onda: „PRIPREMA, POZOR, RADI!“ Zadatci su bili zahtjevni, ali nisu predstavljali ni najmanji problem. Kalkulatori su radili punom parom. Zakoni matematike su problematični, pa su nam oduzimali najviše vremena. Timski rad se temelji na međusobnom pomaganju i, naravno, ubrzanom rješavanju zadataka jer sat je otkucavao prilično brzo. Uradci su ubrzo predani, a konačnim smo rješenjima svi jako zadovoljni.

Steven Vrbanec, 7. a i Josipa Topolnjak, 7. b

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 17. 3. 2014.