Tribina u OŠ Nedelišće

Svake godine obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti i u OŠ Nedelišće. Ove godine je napravljen iskorak u organizaciji aktivnosti u školi. Održana je tribina za roditelje učenika na kojoj su gosti bili gospodin Radovan Gačal iz PU Međimurske, don Ivan Filipović, duhovnik zajednica Cenaccolo širom Europe, te svjedoci iz prve ruke Iva i Bojan.

„Cilj Tribine nije da uplašimo javnost, već da sagledamo realnost današnjice“, rekao je don Filipović. O realnosti današnjice i svijeta u kojem odrastaju današnja djeca govorio je gospodin Gačal navodeći pojavu novih izuzetno snažnih sintetskih droga na našem tržištu koje se prodaju „po vrlo povoljnim cijenama“, a ono što  nas treba ozbiljno upozoriti na problem droga, jest činjenica da drogu konzumiraju djeca osnovnoškolske dobi. Roditelji su imali priliku čuti kako zakon regulira problematiku zloporabe sredstava ovisnosti te koji su najučestaliji problemi, npr. „bangi drinking“- pijenje do totalnog pijanstva u kratkom vremenu, unošenje alkohola u ugostiteljske objekte u kojima je zakonsko pravo oduzeti maloljetniku neprimjerena sredstva kao i prijava lokala, trgovina i kioska u kojima su maloljetniku prodana zakonski zabranjena sredstva.

Uz dva svjedočanstva mladih koji su ispričali svoje životne priče o ovisnosti o drogi i ovisnosti o kocki, roditelji su imali priliku čuti što djeca trebaju od svojih roditelja osim bezuvjetne ljubavi, a to su čvrste granice unutar kojih žive sigurno te dosljednost oba roditelja, jer to su zapravo najveći simboli ljubavi prema djetetu.

Svako vrijeme nosi svoje izazove, a izazovi današnjice su ovisnosti mladih, a kao što  je rekao don Filipović: „Droga nije samo droga, već je to promjena mentaliteta čovjeka koji mijenja odnose s roditeljima, prijateljima i općenito okolinom.“

Mira Paić, pedagoginja

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 2. 12. 2013.