Osmaši na edukaciji o holokaustu

Manifestacija Edukacijsko jutro, koja mlade poučava o holokaustu, održana je 15. studenoga u Centru za kulturu Čakovec projekcijom filma Wunderkinder te razgovorom s poznatim hrvatskim producentom Brankom Lustigom koji je kao malen dječak odveden u logore Auschwitz i Bergen-Belsen... Edukacijskom su jutru prisustvovali učenici osmih razreda naše škole.

Oscarom nagrađeni producent, svojim domom smatra i Los Angeles i Zagreb, ali se sve više i češće vraća hrvatskoj metropoli, no unatoč svom uspjehu u svijetu filma, jako se dobro sjeća svog života u logoru i iskustva holokausta. Prisjetio se kako su ga odvojili od majke i kako uopće nije bio siguran je li živa tako dugo dok mu jedan vojnik, kojemu je ispričao svoju priču, nije rekao da je sličnu priču već čuo. Isti se vojnik nakon tjedan dana vratio i rekao mu da mu je majka živa i da ga čeka. Naš sugovornik, kojega su u logoru zvali Benjamin, kaže da ga je to saznanje nagnalo da ustraje u borbi za svoj život i da nikad nije ni pomislio odustati. Prisjetio se i svog rada u rudniku pokraj logora do kojega je morao pješačiti oko 5 kilometara. Deset sati dnevno razvozio je vodu u kolima po rudniku što mu je, kao desetogodišnjaku, bilo iscrpljujuće. Mnogi su iz logora pokušali pobjeći, a kad bi ga uhvatili, vješali bi ga s natpisom  „Vratio sam se“ oko vrata. Pričao je o tome kako ni za koga nije bilo suosjećanja među vojnicima. Uostalom, nisu ga smjeli ni pokazati. Bila je to situacija u kojoj se svatko borio za svoj život, bez ikoga kome bi se mogao povjeriti ili potužiti. Govorio je i o svom logoraškom broju istetoviranom na zapešću. Nikad ga nije pomislio odstraniti jer ga on podsjeća na to tko je on zapravo i što je proživio. I njegova si je kći, kao uspomenu na oca, istetovirala isti broj.

Strahote holokausta obilježile su 20., ali i početak 21. st., a na nama mladima je da o njma i iz njih učimo, kako se slični zločini ne bi dogodili više nikada.

Sara Senčar, 8. a

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 21. 11. 2013.