Mjesec borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.)

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca.

Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga.

Zlouporaba droga i posljedično ovisnost o drogama je globalni problem koji zahtijeva provedbu suvremenog, kompleksnog programa prevencije, edukacije, ranog liječenja i otkrivanja ovisnika, rehabilitacije, resocijalizacije, uz potporu i doprinos svih tijela.

Bolesti ovisnosti su dugotrajne i ponavljajuće, teško izlječive bolesti, koje posljednjih godina diljem svijeta uzimaju razmjere epidemije. Iako se pri njihovom spominjanju najčešće misli na ovisnost o alkoholu ili psihoaktivnim tvarima (drogama) ovisnost danas obuhvaća i ovisnosti o novim tehnologijama („hikikomori“, ovisnost o internetu i društvenim mrežama, video igricama) i ovisnost o kockanju.

Putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini promoviraju se zdravi stilova života, podizanja razine svijesti javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti i pružanju pomoći obitelji, osobito odgojnoj funkciji roditelja u prevenciji ovisničkog stila življenja.

Navedene aktivnosti poduzimaju se kako bi se podigla razina svijesti javnosti o ovom problemu te kako bi se zajedničkim naporima pridonijelo ostvarivanju zajedničkog cilja učinkovite borbe protiv svih oblika ovisnosti te posebice suzbijanju zlouporabe droga u našem društvu.

objavio: MAJA BARBIĆ   datum: 1. 12. 2020.

Slikom po školi

Dan ružičastih majica