ZOJA VIZINGER NA DRŽAVNOM NATJECANJU IZ POVIJESTI

Učenica 7.a razreda Zoja Vizinger sudjelovala je na Državnom natjecanju iz povijesti održanom u Lovranu od 17. do 19. travnja. Zoja nam je sama ispričala kako joj je bilo na natjecanju.

Ove sam godine sudjelovala na XIV. državnom natjecanju iz povijesti koje se održalo u malom istarskom gradu Lovranu. Na tom sam se trodnevnom putovanju zabavila, stekla nova prijateljstva, i naravno, naučila nešto novo. Naša avantura započela je u srijedu, u osam sati, kad smo učiteljica Sanja Špiranec i ja, autobusom krenule, prvo prema Hrvatskom zagorju, kako bismo pokupili ostale natjecatelje, a zatim i prema svom odredištu. Nakon duge šesterosatne vožnje, stigli smo u Lovran. Odmah smo se smjestili u udobne sobe hotela Excelsior. Ubrzo sam upoznala i svoje cimerice, dvije djevojke iz Ivanca. Već smo se na početku dobro složile. Oko 19 sati krenuli smo u OŠ Viktora Cara Emina k našim domaćinima. Natjecanje je svečano otvoreno zanimljivom priredbom na kojoj smo slušali pjesme i recitacije o njihovom zavičaju i veličanstvenu klavirsku izbedbu jednog učenika njihove škole. Ispit smo počeli pisati u četvrtak u jutro, u devet sati. Kad smo završili, oko deset sati, jedna nas je djelatnica škole odvela da pogledamo izložbu Crna noć je šapićala. To je bila izložba o II. svjetskom ratu, a svoja nam je iskustva ispričala i jedna od žrtava holokausta. Tijekom dana bili smo i na izletu u Opatiji koja je od Lovrana udaljena kojih 15 minuta vožnje. Upoznali smo sve znamenitosti toga predivnoga grada. Saznala sam da je Opatija važno lječilište i da je tamo 1884. godine izgrađen prvi hotel u Hrvatskoj u kojemu su boravile mnoge utjecajne osobe toga vremena, na primjer Austro-Ugarski car i kralj Franjo Josip I. Posjetili smo i muzej i crkvu. Posebno mi je zanimljiva bila i ulica zvijezda – svakih nekoliko metara na tlu se nalazi otisnuta zvijezda s imenom neke slavne osobe. Kad smo se vratili u Lovran, nakon 18 sati, čekali su nas rezultati testova. Zadnji smo se dan upoznali s mustaćonima, kipovima koje su mještani Lovrana u prošlosti stavljali iznad vrata da bi se zaštitili od zla, crkvom sv. Jurja, zaštitnika Lovrana i lovranskom gradskom kulom. U 10 sati smo se vratili u hotel pa sam se družila s ostalim natjecateljima. U 12 sati započela je ceremonija zatvaranja natjecanja, na kojoj su nagrađeni najuspješniji od nas. Ovo je moje putovanje vrijedno iskustvo koje bih voljela ponoviti.

Zoja Vizinger, 7. a

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 12. 5. 2013.