"Svaki učenik je važan" - stručno usavršavanje u Finskoj

„Novi val znanja u našoj školi“ nastavak je aktivnosti Erasmus + projekta u kojem je rehabilitatorica OŠ Nedelišće, Karla Kovač, mag. rehab. educ., sudjelovala na struktuiranom tečaju „Every pupil is important – Special education in Finland and Europe“ u razdoblju od 5.- 9. svibnja. Tečaj se odvijao u finskom gradu Joensuu.

Cilj usavršavanja bio je upoznavanje s finskim obrazovnim sustavom, načinom rada u području posebnog i inkluzivnog obrazovanja, različite sustave podrške i pedagoške postupke koje finski obrazovni sustav čini jednim od najboljih na svijetu.

Finski obrazovni sustav temelji se na pružanju istih mogućnosti svima i ideji da svatko može doprinjeti društvu. Za finsko obrazovanje važno je kako se uči, a u manjoj mjeri što se uči. Smanjena je opterećenost učenika ocjenjivanjem te se uvažava mišljenje svakog učenika.

Teme koje je seminar obuhvaćao bile su: Inkluzivno obrazovanje i obrazovanje u području posebnih potreba, Osposobljavanje iz područja rodne ravnopravnosti, Pedagogija i didaktika, Suzbijanje neuspjeha u obrazovanju i smanjenje ranog napuštanja škole.

U sklopu tečaja bio je organiziran posjet osnovnoj i srednjoj školi gdje smo dobili uvid u cjeloukupni način rada škole, didaktičke materijale i funkcioniranju finskog obrazovnog sustava.

Teme odslušanih predavanja bile su: Finski obrazovni sustav, Disleksija i teškoće učenja, Posebna podrška u finskim školama, Psihološka podrška za učenika u školama u gradu Joensuu. Sudjelovali smo i u različitim radionicama.

Također, posjetili smo različite kulturno-povijesne znamenitosti i nacionalni park Koli.

objavio: Karla Lešnjak   datum: 8. 6. 2018.

« Ožujak 2024 »