Po novi val znanja u Švedsku

U sklopu nastavka aktivnosti Erasmus+ projekta "Novi val znanja u našoj školi" stručna suradnica OŠ Nedelišće, Valentina Martan, mag.logoped u razdoblju od 10.-18.veljače sudjelovala je na strukturiranom tečaju "Individualized Learning in Swedish Schools", koji se odvijao u švedskim gradovima Helsingborg i Malmö.

Cilj usavršavanja bio je upoznavanje sa švedskim obrazovnim sustavom kojeg karakterizira kultura i praksa individualiziranog poučavanja, temeljenog na uzajamnom poštovanju, povjerenju i dijeljenju odgovornosti. U sklopu tečaja sudionica je svakodnevno boravila u švedskim osnovnim školama te stekla brojna praktična znanja, nova poznanstva i iskustva. Osnovni principi i individualiziranog poučavanja su inkluzivnost i uvažavanje individualnih mogućnosti svakog pojedinog učenika. Stoga se učenici i njihovo učenje prate pojedinačno, u malim koracima, s osobitim naglaskom na preuzimanje odgovornosti za vlastiti proces učenja, kao i razvijanje strategija samoregulacije učenja. Osim upotrebe suvremenih metoda poučavanja te didaktičkih i rehabilitacijskih sredstava temeljenih na visokotehnološkim  rješenjima, u švedskim se školama osobita pažnja posvećuje zdravim životnim navikama - svakodnevnom boravku na svježem zraku, tjelesnoj aktivnosti i zdravoj prehrani. Upravo je upoznavanje europske dimenzije obrazovanja, kao i prakse poučavanja različitih zemalja sjajna prilika za nova učenja i otvaranje novih spoznaja u osobnom i profesionalnom razvoju svakog obrazovnog djelatnika.

objavio: Valentina Martan   datum: 5. 3. 2018.