Lica puna nade – 20. veljače u OŠ Nedelišće obilježen Međunarodni dan socijalne pravde

Iako su lagane snježne pahulje bez predaha zatrpavale naš kraj, u prostorijama OŠ Nedelišće 20. veljače bilo je toplo i svečano.

Učenike i djelatnike škole je povodom Dana socijalne pravde posjetio nekadašnji nedelišćanski kapelan i vjeroučitelj Krunoslav Novak, dr. sc., trenutno profesor na Odjelu za komunikologiju na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu.

I sam je rekao da mu je toplo pri srcu svaki put kad je u rodnome Međimurju, a posebno su ga usrećile dvije prekrasne međimurske pjesme Vuprem oči i Dej mi, Bože,  oči sokolove koje su mu za dobrodošlicu otpjevale učenice Evelin Vidmar i Leila Benahmed.

Osim pjesmom, učenici su ga dočekali i proznim radovima – otvorenim pismima u kojima su pokazali koliko su socijalno osjetljivi, svjesni socijalne nepravde i socijalnih razlika, ali i spremni ponuditi svoja dječje jednostavna rješenja koja bi, ako ništa drugo, barem ublažila ovaj veliki svjetski problem, rješenja koja veliki ne žele vidjeti. Najuspješnije radove o toj su temi napisale Leda Novak, Ivona Filipić, Luna Lesar, Lara Poljak i Kristina Pergar.

Nakon kratkog uvodnog predavanja učenicima je profesor Novak prikazao dokumentarni film Lica puna nade u kojemu se okušao kao autor i redatelj s ciljem progovaranja i podizanja svjesnosti o teškoćama školovanja djece i mladih u Beninu, jednoj od najsiromašnijih afričkih zemalja u kojoj je boravio tijekom ljeta 2017. godine.  Djeci, i odraslima, u Beninu financijski i duhovno uvelike pomaže upravo naša mala zemlja, najviše preko hrvatskih misionara koji imaju dugogodišnju povijest djelovanja u tom dijelu svijeta.

Film,  napravljen u produkciji Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i Nacionalne uprave Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj, govori o materijalno siromašnoj, no duhom iznimno bogatoj zemlji, zemlji u kojoj siromaštvom izmučeni narod, naročito djeca, ne skida osmijeh s lica šaljući poruku nade cijelome svijetu.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 23. 2. 2018.